Бізнес Центр Фармація

Температурні обмеження при зберіганні лікарських засобів

Почалось літо! І кожен, хто придбав в аптеці лікарський засіб, інстинктивно розуміє, що вдома не можна тримати цей медикамент на підвіконні під променями палкого літнього сонечка. Бо хто знає, що з тим медикаментом може трапитись.
Якщо фармацевт в аптеці зберігав придбаний медикамент у холодильнику, то в холодильник його й треба покласти. А якщо не в холодильнику, то інтуїція підкаже покласти цей медикамент у закриту шафу, де зберігаються інші медикаменти. Або ж можна подивитись на упаковку, а там обов’язково буде напис: «Зберігати при температурі….»
Звідки ж той напис з’являється? Його прописує виробник лікарського засобу. А щоб у виробника було право вказати конкретну температуру зберігання, то він проводить багаторічні дослідження, при яких умовах зберігання у лікарського засобу не змінюються необхідні якісні і кількісні характеристики діючої речовини і всіх допоміжних інгредієнтів, що були додані до лікарського засобу під час його виробництва. Тому, для кожного лікарського засобу в будь-якій країні світу визначені чіткі температурні обмеження, які мають бути забезпечені при його зберіганні і транспортуванні. І тут важливі не тільки температурні показники, але й вологість, а також наявність або обмеження сонячного світла.
Перш ніж виробник передасть свій лікарський засіб дистриб’ютору, він повинен упевнитись, що Міністерство охорони здоров’я або уповноважений державою заклад надав цьому дистриб’ютору ліцензію на оптову торгівлю лікарськими засобами. Про це ми вже говорили 30 травня. Крім цього, виробник зобов’язаний власноруч перевірити цю оптову компанію: чи здатна вона забезпечити не просто коректне зберігання їхньої продукції, а й забезпечити гарантовано високу якість лікарського засобу на всіх етапах транспортування і зберігання. Така перевірка проводиться згідно з процедурами, визначеними виробником, зокрема й під час виїзного аудиту.
Якщо ми говоримо про лікарські засоби, на які встановлені температурні обмеження при зберіганні, то під перевірку підпадає так званий «холодовий ланцюг», який повинен забезпечити дистриб’ютор.
Перелічимо складові частини такого ланцюга:
  • холодильні камери, холодильники, морозильні камери, термоконтейнери, акумулятори холоду різного калібру,
  • електронні системи контролю температури і вологості 24/7,
  • логери для вимірювання температури,
  • індикатори заморожування,
  • температурні картки,
  • автотранспорт, спеціально обладнаний холодильним і нагрівальним устаткуванням,
  • чітко прописані процедури поводження з термолабільними медикаментами,
  • добре навчений персонал.
З гордістю хочемо сказати, що все це в нашій компанії є. Особливо хочеться відмітити обсяг холодильного обладнання на наших фармацевтичних складах.
  • Зберігання термолабільних препаратів нам забезпечує аж 11 холодильних камер з різними режимами зберігання від +2+8 до –20 градусів за Цельсієм. Загальний об’єм наших холодильних камер сягає більше 300 кубічних метра.
  • Перевезення лікарських засобів, що вимагають особливих температурних умов зберігання, з наших фармацевтичних складів здійснюється виключно спеціально обладнаним автотранспортом, оснащеним рефрижераторними і теплонагрівальними установками, які мають пристрої для постійного моніторингу температури.
Якщо при купівлі лікарського засобу в аптеці фармацевт попереджає вас, що зберігати цей медикамент треба при температурі +2+8, то, будь ласка, згадайте, яких значних матеріальних і людських ресурсів було докладено виробником, дистриб’ютором і аптекою, щоб цей лікарський засіб дійшов до вас із цеху фармацевтичного заводу в гарантовано незмінній якості.